در این بخش نرم افزار های کاربردی در زمینه آموزش شیمی به شما معرفی می شود.

1- نرم افزار CHEMIX

 با این نرم افزار به سادگی می توانید عملیات موازنه ، محاسبه جرم مولی ترکیبات مختلف، محاسبه آنتالپی و آنتروپی واکنش ها، بررسی قابلیت انحلال پذیری انواع ترکیبات، مقایسه قدرت اسیدها و بازها و.... انجام دهید. برای دانلود این نرم افزار روی عکس کلیک کنید.


  


2- نرم افزار PL TABLE

با استفاده از این نرم افزار شما می توانید اطلاعات گوناگونی در باره هر عنصر بدست آورید . موازنه واكنش ها به همراه محاسبه جرم مولی تركیبات و عدد اكسایش عنصر ها در تركیب ها مواردی است كه با این نرم افزار می توانید انجام دهید.


3- نرم افزار ISIS DRAW

با استفاده از این نرم افزار شما می توانید شكل های انواع تركیب های شیمیایی را رسم كنید و در مواقع لزوم از آن استفاده كنید. برای وارد كردن شكل های رسم شده آن ها را كپی نموده و در صفحه ی مورد نیاز خود وارد نمایید. 

 


4- نرم افزار ACD/ChemSketch

این نرم افزار را می توانید از آدرس زیر دانلود نمایید.

http://www.acdlabs.com/resources/freeware/chemsketch


5- Chemical Equation Expert v2.11

با استفاده از این نرم افزار شما می توانید معادله های شیمیایی را موازنه کنید، جرم مولی مواد موجود در واکنش را محاسبه کنید و می توانید با  دادن واکنش دهنده ها یا فراورده ها معادله های مورد نظر خود را جستجو کنید.

http://www.educationsoft.net 


 

Crystal Maker V2.3.1

نرم افزار نام آشنایی برای کاربران این طیف از برنامه ها می باشد. نرم افزاری که به کمک آن می توان ساختار شیمایی و مولکولی مواد را به آسانی و چند کلیک و حرکت موس طراحی و آماده سازی نمود و به صورت سه بعدی بر روی آن ها کار کرد. در واقع می توان گفت این نرم افزار ساده ترین راه برای تجسم و درک ساختار کریستال ها و مولکول ها می باشد.

 

http://crystalmaker.com 


HyperChem

نام یک نرم افزار حرفه ای برای شیمیدان ها می باشد. به کمک این نرم افزار افرادی که در زمینه شیمی فعالیت می کنند قادرند تا بسیاری امور مختلف را که قبلا بر روی کاغذ و یا به صورت دستی انجام می داند به صورت نرم افزاری و سه بعدی به انجام رسانند. این نرم افزار قدرتمند از قابلیت هایی همچون توانایی نمایش ساختمان های مولکولی به صورت سه بعدی با قابلیت چرخش ، انتخاب ، تغییر اندازه و کنترل به وسیله موس برخوردار می باشد.

http://www.hyper.com


Crocodile Chemistry
 
 
مواد شیمیایینرم افزار Crocodile chemistry  علی رغم نام ترسناکش، یکی ازجالب ترین و دوست داشتنی ترین نرم افزارهای آموزش شیمی آزمایشگاهی درسطح دبیرستان است و هرکس که برای اولین بار کار با آن را تجربه کند، بدون شک چند ساعتی را بی اختیار صرف بررسی قسمت های متنوع و جالب این آزمایشگاه مجازی خواهد کرد. از ویژگی های مهم این برنامه کاربر پسند (User Friendly) بودن آن است، به گونه ای که حتی کاربر نیاز به یادگیری طرز کار با برنامه یا مراجعه به Help برنامه را احساس نمی کند، هر چند که برنامه Tutorial های قوی ای نیز دارد. مواد و وسایلی که انتخاب شده اند، به طور کامل نیازهای یک آزمایش در سطح دروس دبیرستان را تامین می کنند ونحوه ی کار با آن ها بسیار راحت است. اگر پیش ازاین با برنامه های مشابه نظیر Chemlab کار کرده و مشکلات کار با آن ها راتجربه کرده باشید، متوجه خواهید شد که برنامه Crocodile به گونه ای طراحی شده که با حداقل پیام های خطا (ی اعصاب خرد کن) مواجه شده و البته پس از کمی آشنایی بیشتر با برنامه، اصلا مواجه نمی شوید.
برنامه جدا از منوها و میله ابزارهای استاندارد که بین همه ی برنامه های تحت سیستم عامل ویندوز مشترک هستند، دارای 3 تختانه (پانل) اصلی است که عبارتند از:نمایش اتم ها و یون ها
 
(Models): شامل مثال ها و نمونه های از پیش طراحی شده و محل نمایش آزمایش های مورد علاقه شماست. ویرایش 504 (سال 2005) این برنامه دارای 70 آزمایش از پیش طراحی شده در زمینه های اسیدها و بازها، واکنش های فلزها، سرعت واکنش ها، الکتریسیته و الکترولیز، تیتراسیون ها، جداسازی و... می باشد. در مورد هرآزمایش اطلاعاتی نیز در مورد بحث نظری و نحوه انجام آزمایش ارائه شده است.
 
(Parts) : شامل مواد شیمیایی (مثل فلزها، اسیدها، بازها، نمک ها، گازها و... )، تجهیزات (مثل چراغ بونزن،سه پایه ،ابزار الکتروشیمی و...) ، وسایل شیشه ای ( بشرها،ارلن ها، پیپت ها و... )، شناساگرها و ابزار ارائه ( مثل نمودار، تصویر، انیمیشن و...) است که برای کار با ابزارارائه، نیاز به مهارت بیش تری دارید.
 
(Properties) : که محل تنظیم خواص اشیا، شامل وسایل (مثل حجم ظرف ها) ، مواد (مثل غلظت محلول ها) و تنظیمات صحنه است.
 
برای استفاده ازهرماده یا وسیله کافیست آن را به داخل صحنه بکشید، هنگام انجام واکنش ها، نرم افزار، امکانات جالبی در اختیارتان می گذارد. به طور مثال، می توانید فعل و انفعالات را به شکل معادله های شیمیایی که دائما با پیشرفت واکنش تغییر می کنند ببینید ٬ یا ازمشاهده انیمیشن های شبیه سازی تغییرات درسطح مولکولی که حتی تناسب کمی اتم ها نیزدر آن رعایت شده است، لذت ببرید. درصورت آشنایی بیشتربا برنامه می توانید نمودارهای تغییرات حجم ،pH و... را در آزمایش هایی نظیر حجم سنجی رسم کنید. برنامه یک جدول تناوبی ساده نیز دارد.
                                                                                                                 http://www.crocodile-clips.com

chemLab
این نرم افزار یک ابزار تعاملی برای شبیه سازی محیط آزمایشگاه شیمی می باشد.  برای شبیه سازی آزمایش های شیمی، از ابزارها و فرایندهای معمول در آزمایشگاه استفاده        می شود. این نرم افزار برای کاربران امکان انجام آزمایش های شیمی را در زمانی بسیار      کوتاه تر از کار در آزمایشگاه واقعی میسر می سازد. هم چنین ابزاری ایده آل برای انجام آزمایش های خطرناک است. نرم افزار شامل تعدادی معینی آزمایش بوده، ضمن این که امکان طراحی آزمایش های مورد نظر کاربر نیز، وجود دارد.